blog alboten

rekuperator

Wymiennik ciepła, urządzenie stosowane w mechanicznych systemach wentylacyjnych.

Umożliwia rekuperację czyli wymianę – odzyskiwanie lub oddawanie energii cieplnej pomiędzy powietrzem wywiewanym i nawiewanym do lub z  pomieszczeń wentylowanych za pomocą mechanicznej instalacji wentylacyjnej.

Czyli opisując to językiem bardziej przystępnym:

  • jeśli temperatura na zewnątrz pomieszczenia wentylowanego jest niższa niż w pomieszczeniu wentylowanym, to powietrze nawiewane do pomieszczeń jest ogrzewane przez powietrze usuwane (wywiewane) z pomieszczenia;
  • jeśli temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w pomieszczeniu, to powietrze nawiewane jest schładzane przez powietrze usuwane z pomieszczenia.

Zastosowanie rekuperatora w instalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej umożliwia odzyskanie 70-97% ciepła z powietrza usuwanego lub dostarczanego do pomieszczeń wentylowanych, co powoduje duże oszczędności w kosztach eksploatacji ogrzewania, a na etapie projektowania domu pozwala na obniżenie mocy tej instalacji.

Sprawność systemu zależy od rodzaju zastosowanego urządzenia, ustawień pracy instalacji oraz od pogody, czyli różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej ( w pomieszczeniach wentylowanych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *